2018 Competition Results

2017 Competition Results

Here you’ll find a listing of the results for all of the 2018 New York State Fair competitions. Every effort is made to post competition results in a timely manner. All results are entered, checked and verified before being posted. Due to the number of competitions held daily, it can take several days for results to be posted. Results are posted as they become available, so please check back often. Thank you for your patience and understanding.

As results become available, each competition will become an active link for a PDF. The link may be viewed/printed using Adobe Acrobat Reader. If you do not have Acrobat Reader or have an older version, you may download the most current Acrobat Reader.

If you’re looking to join the competition, go to our How to Enter page for information, deadlines, links, downloads and entry forms.

Competition listings last revisedJune 19 @ 10:00 am


Special Competitions

  • New York State Craft Beer
  • New York State Fair Drone Film Festival
  • Taste NY Food Truck Competition

 

Open Show Competitions

  • Amateur Wine
    • Winners by Medal
    • Special Awards
    • Label Contest AwardsNew York State Veterinarians and Inspectors Work to Maintain a Great Experience for Visitors at The Great New York State Fair
  • Cavy
  • Christmas Trees
  • Dairy Goats
  • Dairy Products
  • Forage & Grain
  • Fruit and Farm
  • Honey Products
  • Iroquois Indian Village
  • Llamas
  • Maple Products
  • Meat Goats
  • Poultry
  • Pigeons
  • Rabbits
  • Sheep
  • Swine
  • Wool

 

Art & Home Center

  • Arts & Crafts
  • Bucket of Junk
  • Culinary
    • Day 1 - Aug. 22 results July 5 Deadline Approaching for Arts and Crafts Competitions at The Great New York State Fair
    • Day 2 - Aug. 23 results
    • Day 3 - Aug. 24 results
    • Day 4 - Aug. 25 results
    • Day 5 - Aug. 26 results
    • Day 6 - Aug. 27 results
    • Day 7 - Aug. 28 results
    • Day 8 - Aug. 29 results
    • Day 9 - Aug. 30 results
    • Day 10 - Aug. 31 results
    • Day 11 - Sept. 1 results
    • Day 12 - Sept. 2 results
    • Grand Competition Winners & Recipes Fair Attractions 41
  • Fine Arts
  • Photography
  • Poetry
  • Senior Citizens

 

Open Beef Cattle

  • Aberdeen Angus
  • American-British White Park
  • Hereford - Horned & Polled
  • Highland
  • Shorthorn
  • Simmental Competitions
  • Other Breeds

 

Open Dairy Cattle

  • Ayrshire
  • Brown Swiss
  • Guernsey
  • Holstein
  • Jersey
  • Milking Shorthorn
  • Red & White

 

Flower Show

  • Artistic Design
    • Show 1
    • Show 2
    • Show 3
  • Container Grown Plants
  • Dahlias
  • Garden Flowers
  • Garden Fruits & Vegetables
  • CNY Gladiolus Society Show
  • Empire State Gladiolus Society Show
  • Hostas
  • Junior Horticulture
  • Rose Show

 

Open Horse ShowToyota Coliseum

  • Section 1
  • Section 2
  • Horse Pull
  • Hunter Jumper
  • NBHA

 

Talent Showcase

  • Winners for August 23
  • Winners for August 24
  • Winners for August 25
  • Winners for August 27
  • Winners for August 28 Fair Attractions 6
  • Winners for August 29 
  • Winners for August 30 
  • Winners for August 31 
  • Mini Division Semi-Finalists
  • Maxi Division Semi-Finalists
  • Talent Showcase Mini Finalists
  • Talent Showcase Maxi Finalists

 

4-H Youth Livestock

  • 4-H Livestock Judging
  • 4-H Livestock Skillathon
  • Youth Dairy Goats
    • Youth Dairy Goats
    • Junior Showmanship
    • Senior Showmanship
    • Master Showmanship
    • Dairy Goat Judging - Division A
    • Dairy Goat Judging - Division B
    • Dairy Goat Judging - Division C
    • Dairy Goat Judging - Division D
    • Goat Bowl - junior
    • Goat Bowl - senior
    • Knowledge Olympics - junior results
    • Knowledge Olympics - senior results
    • Obstacle - junior
    • Obstacle - senior
    • Products ID - junior results
    • Products ID - senior results
    • Team Fitting - junior results
    • Team Fitting - senior results
    • Educational Displays
    • Carolyn E. Funk award
  • Youth Meat Goats
  • Youth Dog Show
    • Dog Show Class Champion/Reserve list
    • Dog Show Cynology Skillathon results
    • Dog Show Complete results list
  • Youth Poultry
    • Youth Poultry results
    • Youth Poultry Avian Bowl
    • Youth Poultry Judging
    • Youth Poultry Showmanship
    • Youth Poultry Food Preparation Contests
  • Youth Rabbit & Cavy
    • Youth Rabbit & Cavy results
    • Youth Rabbit & Cavy Science Decathlon
  • Youth Sheep
  • Youth Swine
    • Youth Swine results
    • Empire Swine Youth Scholarship Contest results

 

4-H Youth Beef Cattle

  • 1st Rotation
  • 2nd Rotation
  • 3rd Rotation

 

4-H Youth Dairy Cattle

  • Youth Ayrshire
  • Youth Brown Swiss
  • Youth Guernsey
  • Youth Holstein
  • Youth Jersey
  • Youth Milking Shorthorn
  • Youth Dairy Showmanship - 1st Rotation
  • Youth Dairy Showmanship - 2nd Rotation
  • Youth Dairy Challenge - Novice Division
  • Youth Dairy Challenge - Junior Division
  • Youth Dairy Challenge - Senior Division
  • Youth Dairy Challenge - Team
  • Youth Dairy Judging - Novice Division
  • Youth Dairy Judging - Junior Division Agriculture Schedules, Events & Exhibits 4
  • Youth Dairy Judging - Senior Division
  • Youth Dairy Team Judging
  • Youth Judging Oral Reason
  • Youth Novice Dairy Quiz Bowl Exhibition

 

4-H Youth Horse Show

  • Youth Horse Results by County
  • Horse Dressage
  • Drill, Parade & Quadrille
  • Driving
  • Gymkhana
  • Hippology - Junior Division
  • Hippology - Senior DivisionOutdoor Youth Horse Arenas
  • Horse Bowl Invitational
  • Horse Communications
  • Hunt Seat
  • Mini Equine
  • Mounted Games
  • Saddle Seat
  • Western

 

4-H Youth Building

  • Youth Building Exhibit results (listed by county)

 

FFA Career Development

  • FFA Career Development Events results